حفاری چاه پرچین 

تهران،میرداماد، میدان مادر، خیابان کوشا، خیابان ساسانی، پلاک9، واحد3، طبقه2
شرکت پرچین

حفاری چاه

حفاری چاه را می توان یکی از مهم ترین و البته پر کاربرد ترین نیاز ها برای جامعه بشری دانست . این فرآیند کمک می کند تا افراد به آب های زیر زمینی و یا معادن و مایعاتی که درلایه های زیرین پوسته زمین هستند دسترسی داشته باشند و این برای کشاورزان ، ساختمان ها و صنایع مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است . نوع منطقه ، نیاز کارفرما و… همگی از فاکتور هایی هستند که بر نوع حفر چاه و عمق و ساختار آن اثر می گذارند . در ادامه این مطلب قصد داریم تا در رابطه با حفاری چاه و انواع شیوه های آن از قبیل حفاری چاه آب ، حفاری چاه عمیق ، حفاری چاه با دستگاه و… اطلاعات بیشتری را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم .حفر چاه/لایروبی چاه/لایروبی چاه عمیق/لایروبی چاه آب

حفاری چاه حفر چاه حفاری چاه آب

حفاری چاه آب

اب این مایه حیات ادمی از ضروری‌ترین عناصری است که برای به دست آمدن ان از دل زمین، نیازمند حفر چاه اب هستیم. مخصوصا در ایران که در طول تاریخ، حفاری یکی از مهم‌ترین راه­های دست­یابی به آب بوده است. ولی حفاری چاه اب به چه معناست؟ به گودال‌هایی که به صورت دستی و یا با استفاده از دستگاه­های پیشرفته امروزی به صورت کاملا عمودی و استوانه­ای شکل و البته با هدف رسیدن به اب حفر می­شود، حفر چاه اب گفته می­شود. ولی سوال اصلی اینجاست که ایا هر گردی گردوست؟ به عبارتی ایا هر حفاری، با کیفیت صورت می­گیرد؟ مسلما خیر

حفر چاه کشاورزی/حفر چاه آب/حفاری چاه آب

انواع چاه آب

چاه آب انواع بسیار متفاوتی دارد. در این بخش تعدادی از آنها را معرفی می‌کنیم.

 1. 1- چاه های دستی
 2. 2- چاه های نیمه عمیق
 3. 3- چاه های عمیق
 4. 4- چاه های اکتشافی
 5. 5- چاه های پیزومتری
 6. 6- چاه گمانه
 7. 7- چاه های مشاهده ای
 8. 8- چاه های آرتزین

نکات مهم در حفاری چاه آب

در حفاری چاه اب باید در انتخاب مکان مناسب برای حفاری، استانداردهای محلی، رعایت فاصله مناسب از ساختمان­ها و البته تعیین درست نقطه حفر گودال بسیار دقت کرد. تعیین نقطه حفر مناسب به به عوامل بسیاری مانند موقعیت ساختمان­های اطراف، لوله گاز و اب و حتی کابل­های برق پنهان شده در زیر خاک بستگی خاهد داشت. متخصصان این حرفه باید توجه داشته باشند که اگر عمق چاه اب حفاری ­شده ان­ها کمتر از 50 فوت بشود و یا در مناطقی نفوذناپذیر از زمین عمق کمتر از 10 فوت بشود خطر نفوذ الودگی­ها به چاه در کمین خواهد بود. توجه به تمامی نکات تخصصی در عمل حفر ضروری است.

حفاری چاه عمیق/حفر چاه عمیق/حفر چاه کشاورزی

حفاری چاه حفر چاه حفاری چاه آب

روش های حفاری چاه آب

-حفاری چاه آب با دستگاه

1- حفاری ضربه ای: این روش حفر چاه با دستگاه، در زمین‌هایی با رسوبات دانه درشت و بدون ریزش، برای حفاری چاه عمیق مورد استفاده است. در این روش حفاری چاه آب، با استفاه از یک مته حفاری استوانه‌ای شکل و بلند به طور متناوب به زمین ضربه‌های محکمی زده و آن را حفاری می‌کنند.

 1. 2- حفاری چرخشی: این روش حفر چاه با دستگاه، بیشتر مخصوص زمین‌هایی با رسوبات ریزدانه و ریزشی، برای حفاری چاه عمیق است. در این روش با حرکت چرخشی سر مته، چاه آب را حفر می‌کنند. هنگام حرکت چرخشی سر مته، ماده‌ای از داخل آن خارج و به ته چاه ریخته، سپس همان ماده با فشار از چاه خارج می‌شود. این ماده، به منظور خنک کردن سر مته و ذرات خاک حفاری شده استفاه می‌شود.
 2. 3- حفاری توربینی: در این روش حفر چاه با دستگاه، سر مته با استفاده از توربینی که با الکتریسیته یا نیرو محرکه تولیده شده از گل حفاری شده، کار کرده، و زمین را حفاری می شود. این روش اقتصادی‌تر نیز برای حفاری چاه عمیق است.

به صرفه بودن حفاری چاه آب با دستگاه ضربه ای

از این روش بیشتر برای کندن زمینی استفاده می­شود که سنگ­های بسیار مقاوم دارد. مته­ها در ارتفاع ثابت و تعیین­شده­ای بر روی سنگ­ها فرود می­اید و به صورت ضربه­ای آن را خرد می­کند.

از نظر اقتصادی به صرفه­تر است که عملیات حفر را به سرعت انجام بشود. چراکه اگر استفاده از دکل حفاری بسیار طولانی شود، از نظر اقتصادی باید هزینه بسیاری را متقبل شد. انواع مختلف حفر چاه وجود دارد که می­توان به حفاری به صورت دستی و یا به حفاری چاه اب با دستگاه ضربه‌ای اشاره کرد. باید به این نکته توجه داشته باشید که حفاری چاه اب با دستگاه ضربه­ای از سایر روش­ها کم هزینه­تر است. و روش حفاری دستی تنها برای حفر چاه­های بسیار سطحی و کم عمق مناسب است.

 

-حفاری چاه آب به صورت دستی

 1. حفاری دستی: این روش حفاری ابتدایی، برای حفر چاه‌های سطحی و نیمه عمیق مناسب است. مزیت مهم این روش نسبت به روش‌های دیگر، این است که با استفاده از این روش، می‌توان ضمن حفاری چاه، اقدام به حفر گالری افقی(کوره) نمود. این کار، میزان آب‌دهی چاه را بالا برده و باعث استفاده‌ی بیشتر از منابع آب زیرزمینی می‌شود.
 2. حفر چاه/لایروبی چاه/لایروبی چاه عمیق/لایروبی چاه آب/تعمیر چاه/حفر چاه عمیق/حفاری چاه عمیق

حفاری چاه عمیق

حفاری چاه می­تواند دلایل بسیاری مانند دستیابی به نفت، گاز و اب داشته باشد. حفر به صورت عمودی در جهت مرکز زمین صورت می­گیرد و گاهی با هدف رسیدن به لوله فاضلاب صورت می­گیرد. ولی سوال این­جاست که چه زمانی ما به حفر چاه عمیق و چه زمانی به حفر چاه سطحی نیازمندیم و هرکدام از این عملیات­ها تسط متخصصان باتجربه و کاردان چگونه صورت می­گیرد؟

چاه­های عمیق در اصطلاح به چاه­های گفته می­شود که عمقشان بسیار زیاد است و با دستگاه حفاری حفر می­شوند. البته قطر چاه­های عمیق متفاوت است و بین 12 تا 18 اینج می­باشد. چاه­های عمیق که انواع سفره­های سطحی عبور می­کنند و از تمامی سفره­ها اب می­گیرند به همین دلیل است که برای کشاورزی بسیار مناسب هستند. در ابتدا باید با انواع مختلف حفاری اشنا شوید و اگاهانه تصمیم بگیرید.

حفاری چاه/حفر چاه/حفاری چاه عمیق/حفر چاه عمیق

حفاری چاه حفر چاه حفاری چاه آب

مسلم است که نیاز کارفرما اولین و موثر ترین گزینه در رابطه با حفاری چاه می باشد . برای مثال یک ساختمان مسکونی که به آب شهری دسترسی ندارد و به تنها به دنبال حفر چاه آب برای مصارف روزانه است ، می تواند تنها با یک چاه با عمق نسبتا کم نیاز خود را برآورده کند . اما مواردی مانند کشاورزانی که در مناطق بیانی و کم آب کشور قرار دارند و یا صنایع و کارخانجاتی که به دنبال چاه های عمیق تر هستند ، نمی توانند چنین گزینه هایی را انتخاب کنند . آن ها عموما به دنبال حفاری چاه عمیق در مناطق مورد نظر خود هستند تا بتوانند نیاز خود را به وسیله آن بر طرف نمایند . برای این دسته از کارفرمایان حفاری چاه با دستگاه بهترین و مناسب ترین گزینه می باشد چرا که در مدت زمان کوتاهی و با کمترین هزینه می توانند به هدف خود برسند

حفاری چاه حفر چاه حفاری چاه آب

یکی از نگرانی‌های بزرگ کشاورزان برای محصولات آبی کمبود آب در طول کشت و آبیاری است که راه حل این مشکل حفاری چاه کشاورزی است. در گذشته چاه کشاورزی را به روش دستی حفر می‌کردند که امروزه این روش طرفداران کمتری دارد.

برای حفر چاه کشاورزی باید به نکات زیادی توجه داشت تا بهترین بهره وری را از حفر چاه کشاورزی داشته باشید.

در ابتدا با تعریف چاه‌آب کشاورزی آشنا شویم. چاه آب در واقع به گودالی گفته می‌شود که وظیفه‌‍‌ی تامین آب را به عهده دارد و آب مورد نیاز خود را از آب‌های زیر زمینی به دست می‌آورد.

حفاری چاه عمیق غیر مجاز

 

برخی افراد شخصی اقدام به ساخت این نوع از دستگاه های حفاری غیر مجاز و غیر استاندارد کردند. این افراد به وسیله این دستگاه ها که مجوز قانونی نیز ندارند اقدام به حفر چاه های عمیق غیر مجاز کردند.این افراد بدون آگاهی از دانش حفاری دست به این کار می زنند باعث به خطر افتادن جان خود و کارفرمایان خود می شوند.

حفر چاه های غیر مجاز باعث می شود که آسیب جدی به محیط زیست وارد شود.حفر چاه های غیر مجاز از عوامل مخرب منابع آبی است که امکان آلوده ساختن این منابع را بیشتر می کند.

برای حفاری چاه البته به صورت مجاز و قانونی با قیمت مناسب با شماره های زیر تماس  حاصل فرمایید.

021-22914104

09121050430

حفاری چاه حفر چاه حفاری چاه آب

اطلاعات تماس با ما

آدرس دفتر: تهران،میرداماد،خیابان کوشا ،خیابان ساسانی پور،پلاک9
تلفن: 02122914103-22914104-021
شماره موبایل : 09121050430

رتبه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (8 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)